Live Coding jako postup performativního umění
- 06/03/2015
- 12:45
- IIM, Technická 2
Juan A. Romero a Patrick Borgeat promluví na přednášce o rostoucí mezinárodní scéně „živého programování“, tzv. Live coding, o tvorbě hudby v programovacím jazyce SuperCollier a po přednášce předvedou ukázku živého vystoupení. Představí také proslulou live coding audiovizuální skupinu Benoît and the Mandelbrots , které jsou sami součástí.
Živý stream – http://stream.iim.cz:8000/live
Bio
Juan a Patrick vystudovali muzikologii a hudební informatiku na University of Music v Karlsruhe v Německu. Po dokončení svých studií začali vyučovat počítačovou hudbu na IMWI – Institut für Musikwissenschaft a Musikinformatik.
Benoît and Mandelbrots založili spolu v Matthiasem Schneiderbangerem a Holger Ballwegem v roce 2009 a získali čestné uznání za digitální hudební skladbu a zvukové umění na Prix Ars Electronica v roce 2012. V roce 2013 spoluorganizovali mezinárodní live.code.festival v Karlsruhe. V roce 2014 založili audiovizuální duo Ganzfeld. Juan v současné době dokončuje doktorát a učí SuperCollider a tvůrčí kódování na IMWI. Mimo jiné pracuje jako sound designer / skladatel hudby pro hry a média.
Patrick nyní pracuje jako nezávislý programátor / umělec. Jeho hlavní zájem se přesunul z programování zvuku k programování obrazu.
http://www.cappel-nord.de
Live Coding
Live coding je performativní postup/přístup, kde je kód psán a upravován živě a tvoří zvuk a/nebo obraz. V duchu manifestu TOPLAP jsou kód a manipulace s ním obyčejně promítány pro potěchu diváků současně s probíhajícím vystoupením.
Live coding tvoří průsečík mezi softwarovou kulturou a uměním: umožňuje nové a podrobnější způsoby počítačové improvizace za pomoci manipulace se samotným softwarem.
Začínajíc jako volné hnutí někde na pomezí akademické sféry a undergroundu se live coding postupně stal samostatným oborem pro výzkum počítačové hudby. S příchodem festivalu ALGORAVE se postupně stále zvyšuje informovanost o live codingu na celé elektronické scéně.
Benoît and the Mandelbrots
Juan a Patrick uskutečnili s uskupením Benoît and the Mandelbrots od roku 2009 přes 60 live coding vystoupení po celé Evropě. Společně oživili různorodé prostory od studentských kolejí přes velké open-air festivaly, taneční kluby, výstavy, kina až po kostely. Programovací jazyk, na první pohled nepříliš intuitivní nástroj, používají jako rozhraní mezi člověkem a strojem pro improvizaci jak zvukovou, tak vizuální. Zvukové idee a struktury jsou živě prezentovány zdrojovým kódém na projekci a počítačem interpretovány do formy zvuku. Laptopoví hudebnící jsou spojení sítí tak, aby mohli živě komunikovat, synchronizovat se a sdílet potřebná data. Jejich hudební záběr pokrývá pole ambientu, experimentalu, noisu, dronů a avantgardy, závisí ale hlavně na typu údálosti, publiku, prostoru a samožrejmě predevším na samotné společné improvizaci.
http://www.the-mandelbrots.de
SuperCollider
Benoît a Mandelbrots používají SuperCollider (zvukový programovací jazyk) pro všechny svá vystoupení. Na workshopu lektoři stručně předvedou základní postupy toho nástroje, jeho silné stránky a také jednoduchost jeho použití v „živém“ prostředí.
Účastníci si mohou vzít svůj vlastní notebook s již nainstalovaným softwarem SuperCollider aby si sami zkusili několik jednoduchých příkladů. SuperCollider je open source software a je k dispozici pro Windows, OS X i Linux.
http://supercollider.github.io
Pokud čas dovolí, rozeberou také svůj nový audiovizuální projekt GANZFELD, který sice nevyužívá live coding přímo na stagi, ale je nedílnou součástí produkce této dvojice. Ganzfeld následně ve stejný den vystoupí v klubu NEONE na akci SEED. https://www.facebook.com/events/456870684463040