Zvuková tvorba: celosvětové sítě, “reálný svět” a imersivní virtualita; Francisco Lopéz autorská prezentace

  • 28. 03. 2014
  • 28/03/2014
  • 11:00
  • IIM, Technická 2

Španělský hudebník, zvukový umělec a environmentalista Francisco López ve své prezentaci s hudebními ukázkami vysvětlí vlivy, které formovaly v posledních 30 letech jeho tvorbu. Budou zmíněny zejména dva faktory, které jej vzdálily od tradičních systémů hudebního vzdělávání: nezávislá (DIY) hudební scéna operující v globálním měřítku (počínaje koncem 70. let) a hlasy “skutečného světa” – u Lópeze hlavně „polní nahrávky“ divoké přírody.

Lópezovo pojetí „polních nahrávek“ nesměřuje k dokumentování skutečnosti, neusiluje o „reprezentaci reality“. Naopak konstruuje novou sónickou zkušenost, založenou na generování původního materiálu, autonomní tvorbu inspirovanou zážitkem z “realné“ situace.

Jako hlavní znaky nových sonických forem a proměnu percepční zkušenosti vnímá design zvukových reprodukčních systémů a architekturu prostředí, navržených pro imersivní mody vnímání. Jde o prvky, revidující tradiční kánony prostoru pódium – auditorium. Podium je podle Lópeze archaická konvence vytvořená kdysi pro kontemplativní zkušenost a jde o koncept, nekriticky přejatý většinou západních hudebních systémů.

V případě elektronické/experimentální hudby teprve nepřítomnost podia – včetně modelu vnímání a symbolických důsledků – umožňuje propojit osobu původce i „moderátora“ zvuku. Lze tak odhlédnout od osoby umělce směrem k samotném zvuku a transformovat percepční zkušenost z poloh kontemplativních do poloh vnoření, do imersivních stavů.

Bio: Hudebník, zvukový umělec a biolog Francisco López (1964) je autorem více než dvou stovek zvukových nosičů. Pro svá vystoupení nepoužívá pódium, odmítá hudbu doplňovat vizuálními prvky a proto posluchači jsou ve tmě, nebo vybaveni páskem přes oči.Terénní nahrávky, zvukové prostředí a otázky životního prostředí jsou součástí jeho celkové poetiky i filosofie. López většinu času tráví na cestách a komponuje hudbu ze stovek hodin nahrávek, zaznamenaných v Amazonii, na pampě v Patagonii nebo mezi mrakodrapy na Manhattanu. Je autorem zvukové intervence pro španělský pavilon na Expo 2008. V roce 2006 dostal cenu Museo de Arte Contemporáneo de Castilla y León, ocenění Prix Ars Electronica v roce 1999, 2002 a 2007 a ocenění Qwartz Award v roce 2010. Je ředitelem a kurátorem zvukového archivu Sound Archive of Experimental Music and Sound Art SONM.

V Praze je hostem festivalu Stimul, kde vystupuje se Slávkem Kwi 29.3. v kostele sv. Vavřince.http://www.stimul-festival.cz/
www.franciscolopez.net
www.sonm.es
vimeo.com/22841389

Prezentaci je možné sledovat živě na stream.iim.cz:8000/lopez .

Pro přehrávání je možné použít webový prohlížeč (Chrome, Firefox),
nebo například VLC (videolan.org).

Search:

2015 © IIM